Liivapaberitähed

Kolin selle postituse ka siia ümber, sest päris paljud on sellele postitusele kas viidanud või mulle otse kirjutanud, et nõu küsida. Täna ma teeks tähed teisiti, kuna võimalusi ja teadmisi on rohkem. Siiski on need isetehtud tähed meid hästi teeninud ja Sädele väga armsad. Varsti rõõmustavad need ka Ruudit ja mõne aasta pärast ka Roosit.

Liivapaberitähed on vist üks tuntumaid Montessori vahendeid roosa torni kõrval. Need näevad väga atraktiivsed välja ja on minu jaoks kindlasti selles nimekirjas, mis võiks materjalidest kodus olemas olla. Kui hakkasin uurima, kuskohast võiksin neid tellida, jooksin aga veidi ummikusse. Eesti tähestiku kõiki tähti ei oleks ühegi komplektiga kokku saanud ja samas oleks vähemalt alguses üle jäänud võõrtähti ja võõrsõnatähti. Kõigele lisaks on tegemist üpris kalli materjaliga, keskeltläbi 80 Euroga peaks arvestama.

Järgmisena hakkasin internetist otsima õpetusi, kuidas võiks neid ise teha, aga ei leidnud ühtegi, mille tulemuse kvaliteet oleks mind rahuldanud, või ei oleks olnud materjalid kättesaadavad. Lõpuks leidsin hoopis Sisehoovist puidutolmplaadid koos kleebitavate liivapaberist trükitähtedega. Montessori järgi alustatakse väikeste kirjatähtedega, aga kuna muud lahendust ma sel hetkel ei leidnud, otsustasin nende kasuks. Tegelikult peaks olema plaadid täishäälikute puhul roosakas- punased ja kaashäälikute puhul sinised. Meil kasutusel olnud tähtedel olid plaadid valged, tähed olid vastavalt punased ja sinised.

Tähtede õppimine läks Sädel alguses väga kiiresti ja intensiivselt, huvi oli suur ja aeg õige. Aga mingil hetkel toimus seisak. Olid kindlad tähed, mis ei jäänud meelde ja ma nägin, et motivatsioon hakkas kaduma. Rasked olid “b”, “d”, “g”, “j”, “k”, “p” ja “a”.  Kõik peale “a” on talle ka häälikutena probleeme valmistanud, mitte häälimisel, aga sõnades ära tundmisel. “a” on aga trükitähena kirjutamiseks ebaloomuliku kujuga ja seega sündis kiire otsus – meil on vaja õigeid liivapaberitähti.

Võrreldes mõne kuu taguse ajaga oli mu lähtepunkt hoopis parem – mul olid olemas tahvlid, mille peale ise tähti tegema hakata. Pidin veel enda jaoks  selgeks mõtlema, kas teha ainult eesti tähestiku tähed, või lisada ka võõrsõnatähed ja võõrtähed. Ma otsustasin teha eesti tähestiku tähed ja lisaks “f” tähe. Järgmisena oli vaja leida sobilik font. Huvitaval kombel ei ole meil ametlikku fonti nagu teistes riikides, seega tegin tähed Koolibri väljaantud “Kirjalehe” järgi. Tähed tuleks teha mitte plaadi keskele, vaid paremale serva, siis jääb lapsel ruumi vasaku käega plaati kinni hoida.

Vaja läheb: 24 plaati (Sisehoovi plaadid on mõõduga 10 x 12 cm), roosat värvi, sinist värvi, värvirulli, PVA liimi, pintsleid liimi peale kandmiseks, mannat.

Värvisin 9 plaati roosaks ja 15 plaati siniseks, värvi oli vaja panna kaks kihti ning mõlemale poole. Kui värv oli kuivanud, hakkasin tähtede tegemisega pihta. Kandsin pintsliga tähekujuliselt liimi, puistasin mannat liimi peale ja raputasin üleliigse manna maha. Seejärel kandsin ettevaatlikult teise kihi liimi, uuesti mannat ja raputasin üleliigse maha. Sõrme või peenikese pintsliga tuli veel teha veidi parandusi ja järgmiseks päevaks oli liim piisavalt kuivanud ning tähed kasutusvalmis.

Ma ise olen tähtedega väga rahul. Jah, need pole kindlasti sellise kvaliteediga nagu ma kusagilt tellides oleks saanud, aga see mind ei heiduta. Minu jaoks on need tähed parajalt armsad ja veidi iseloomuga 😀 Tagantjärgi oleks nii roosa kui sinise toon võinud olla veidi tumedamad, siis oleks tähed rohkem silma paistnud. Tähed on ilusad ja värvilised, kohe kutsuvad katsuma! Aega läks kokku umbes 3-4 tundi ja maksumus oli ka kõvasti väiksem kui kusagilt ostes, lisaks sain kokku kõik tähed, mida vaja.