Munari õhukarussell

Montessori õhukarussellidel on oma kindel järjekord, mille alusel neid beebidele tutvustatakse. Esimeseks nendest on Munari õhukarussell, mis koosneb kolmest kindla pikkusega pulgast, millest üks on valge, üks must ning üks musta-valge kirju. Pulkade küljes ripuvad mustvalged geomeetrilised tasapinnalised kujundid ning klaas- või plastkuul. Munari õhukarusselli tutvustatakse beebile vanuses 2 kuni 6 nädalat. Nii nagu kõigi õhukarussellide ja mänguasjadega, on välja toodud vanus siiski umbkaudne soovitus. Iga laps on erinev ning areneb enda tempos, last tuleb hoolikalt jälgida, et talle õigel ajal õigeid tegevusi pakkuda.

Milles seisneb esmapilgul nii lihtsa õhukarusselli võlu? Just musta ja valge teravat kontrasti on vastsündinul kõige lihtsam näha, seega on selline kombinatsioon tema arengule sobivaim. Lapsed uurivad keskkonda enda ümber ja näevad, et neid ümbritsevad esemed on sirgete ja kaarjate piirjoontega ning valitud geomeetrilised kujundid toetavad ka seda kontseptsiooni. Klaaskuuliga kaasneb kaunis valgusemäng. Mina enda valmistatud õhukarussellides kasutan turvalisuse huvides plastkuuli.

Nii väikestelt beebidelt väga pikka keskendumisaega veel oodata ei tasu. Siiski võivad lapsed meid üllatada ja uskumatult kaua keskendunult õhukarusselli liikumist jälgida. Oluline on, et meie täiskasvnanuna oleksime ette valmistanud sobiva keskkonna ning loonud kõik muud eeldused, et laps saaks rahulikult keskenduda – täis kõht, rõõmus meel ning uni ei tohiks samuti veel peale tükkida. Kui teiste õhukarussellide ning üleüldse beebi mängunurga juures peegel lihtsalt lisab väga palju juurde, siis Munari õhukarusselli puhul on peegel lausa vajalik. Esimestel elunädalatel hoiavad beebid oma pead külje peal, nad ei suuda pead veel otse hoida. Vastsündinud beebid vaatavadki Munari õhukarusselli peegeldust peeglist. Veidi hiljem suudavad nad järjest kauem pead otse hoida ning õhukarusselli ennast silmitseda.

Säde ja Ruudiga ma Munari õhukarusselli ei kasutanud ja tagantjärele kahetsen väga. Kui Säde sündis, ei olnud ma veel Montessorist midagi kuulnud ning Ruudi beebiea ajal ei saanud ma ühtegi õhukarusselli päris õigesti tehtud. Munari õhukarusselli tarbeks ei leidnud ma tol korral ei klaas- ega ka plastkuuli sobivas mõõdus. Midagi sarnast ma siiski talle pakkuda soovisin ning koos Sädega meisterdasime mängukaare külge riputatavad mustvalged kerad. Penoplastist kuulid ostsin käsitööpoest ning koos Sädega tegime neile musta markeriga mustrid peale. Sädele meeldis neid teha, Ruudile näidata ja samal ajal Ruudiga jutustada. Ruudile meeldis Säde seltskond ja kui Säde veidi vaikust võimaldas, uudistas Ruudi kerasid pikalt.

Roosile tegin ise Munari õhukarusselli ja olin väga elevil, et talle seda näidata. Just kogemus Roosiga panigi mind tagantjärgi kahetsema, et ei saanud Sädele ja Ruudile seda kogemust pakkuda. Näha väikest beebit nii pikalt midagi nii keskendunult uudistamas on eriline. Iga päevaga tema keskendumisaeg järjest pikenes ja pikenes kuni ühel päeval ta selle vastu enam huvi üles ei näidanud – ta oli sellest omandanud kõik, mida vaja. Tegelikult meeldivad õhukarussellid ka suurematele lastele väga ning mõjuvad toas lausa sisustuselemendina. Meil on mõned õhukarussellid mängutuppa ka praegu riputatud ning vahel jään isegi neid keskendunult imetlema.

Kui soovid Munari õhukarusselli osta, saad seda teha siit. Kui tunned, et sooviksid koos sõbrannade või beebigrupi kaaslastega saada osa töötoast koos sissejuhatava loenguga, võta minuga ühendust ning lepime aja ja koha kokku. Teen teie jaoks vajalikud ettevalmistused ning aitan õhukarusselli kokku siduda ja tasakaalustada.